2014-03-27

Obama: Bu bir soğuk savaş değil
Avrupa turuna çıkan ABD Başkanı Obama, Kırım’daki gelişmelerle ilgili konuştu, “Yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemek doğru olmaz...” dedi.

Avrupa temaslarını sürdüren ABD Başkanı Barak Obama, Belçika'nın başkenti Brüksel'de. ABD - Avrupa Birliği zirvesine katılan Obama, toplantı sonrası Avrupa Konseyi Başkanı Herman Von Rompuy ile basının karşısına geçti.

Toplantıda Rusya'nın Ukrayna'da daha ileri gitmesi durumunda alınacak önlemleri konuştuklarını belirten obama, bu önlemlerin özellikle Rusya'nin enerji sektörüne yönelik olacağını vurguladı.

Toplantı sürdüğü sıralarda bina önünde toplanan aktivistler, liderler aleyhine gösteri düzenledi ve savunma bütçelerinin azaltılmasını talep etti.

Daha sonra NATO Genel Sekreteri Andreas Fogh Rasmussen'le bir araya gelen Obama, Ukrayna ve Rusya arasında gerilimin tırmanmanması halinde birliğin atacağı adımları değerlendirdi.

Yaşananları yeni bir soğuk savaş olarak nitelemenin doğru olmayacağını belirten ABD Başkanı, “Rusya'nın Kırım'dan çıkarılması ya da bölgede tansiyonun düşürülmesi için askeri yollar kullanmak işe yaramaz” dedi.

Avrupa turuna devam eden Obama, bugün de İtalya'nın başkenti Roma'da temaslarda bulunacak

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Yeni yayınlardan e-posta ile haberdar ol!

Bu ay öne çıkanlar