2014-03-23

NSA, Çin şirketi Huawei’in ürünleri ile casusluk yapmayı planlıyorduElektronik casusluk faaliyetinde bulunan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Çin telekomünikasyon şirketi Huawei Technologies’in ürünleri ile casusluk yapmayı planladığı iddia edildi.


New York Times gazetesinin verdiği habere göre NSA, bilgi toplamak ve özel talimatın gelmesi durumunda siber saldırıda bulunmak için Huawei ürünlerini kullanmayı planlıyordu. Huawei ürünlerini, geleneksel olarak Amerikan teknolojisini kullanmaktan korkan ülkelerin satın aldığı biliniyor. Gazete, Amerikan istihbaratının ayrıca Huawei’in iç ağlarına sızarak bu şirketin Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile bir bağlantısı olup olmadığını tespit etmeye çalıştığını belirtti.

Alman internet gazetesi Spiegel Online, NSA’nin 2009 yılında Huawei Technologies’i takibe aldığını ileri sürmüştü. Haftalık gazetenin verdiği habere göre Amerikalılar, bu şirketin iç sunucularına sızmayı başararak personelin yazışmalarını ve şirketin bin 400 özel ve kurumsal müşterinin listesini ele geçirmişti.

Yeni yayınlardan e-posta ile haberdar ol!

Bu ay öne çıkanlar