2011-10-10

Osmanlılarda Temizlik

Osmanlılarda TemizlikKânûni Sultan Süleyman devrinde, 1552-1556 yılları arasında İstanbul'da dört yıl kalan bir İspanyol seyyahın notlarından:

... Dünyânın hiçbir yerinde Sinan Paşa'nın, adaleti yerine getirmek ve haksızlıkları önlemek için yapmış olduğu şeylere rastlanmaz.
- Nasıl?
- Sinan Paşa, sık sık kıyafet değiştirerek dolaşır, olan biteni öğrenmek için lokantalarda yemek yer, yangına karşı tedbir alınıp alınmadığını öğrenmek için geceleri şehri gezerdi. İstanbul'da, herkes mecburen kapısının önünü temizlerdi. Kapısının önünü temiz tutmayanları sokak ortasında cezalandırırdı.

Bir gün beni de yanına almıştı. Çok tuhaf bir şeyle karşılaştım. Üstü başı yırtık, her yanı pislik içinde bir Yahudi'yle karşılaştık. Paşa, adamın karısını çağırttı, 'Kocan senin yiyeceğini, içeceğini sağlıyor mu?' diye sordu. Kadın *Evet, çoluğundan çocuğundan hiçbir şey esirgemez.' deyince'Kendisinin her ihtiyacını karşılayan kocasının paçasındaki çamuru bile fırçalamayan bu kadını ikâz edin" dedi.

Hayatımda bu kadar hoş, bu kadar haklı bir hareket duymadım. Bunlara (Osmanlılara) nasıl barbar diyoruz? Onlara böyle demekle asıl biz barbar oluyoruz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Yeni yayınlardan e-posta ile haberdar ol!

Bu ay öne çıkanlar