2010-09-01

Merkez Bankası Kimin?

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" mı yoksa "Türkiye Cumhuriyetİ Merkez Bankası" mı?


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 11 Haziran 1930 Tarih ve 1715 Sayılı Kanun (mülga) ile özel sermayenin de katıldığı bir anonim ortaklık olarak kurulmuştur.


Bu düzenlemeyle devletten ayrı ve bağımsız olduğu hususuna özel bir önem verilmiştir.

Bu amaç çerçevesinde, Banka'nın kuruluş kanunu tasarısında adı "merkez bankası" olarak öngörülmüşken, TBMM Komisyonu'nda uluslararası ilişkiler de düşünülerek "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" olarak değiştirilmesine karar verilmiş; banka'nın bağımsızlığını vurgulama amacı güdülerek "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresine ve kısaltılmış şekli olan "T.C."ye özellikle yer verilmemiştir.

Kanun koyucu tarafından Banka'nın devlete ait bir kuruluş; bir kamu kuruluşu olduğu izlenimi vereceği endişesiyle " CUMHURİYETİ " ibaresinden özenle kaçınılmıştır.

Aşağıdaki eski ve yeni tüm Türk Lirası Banknotlarının üzerinde "Cumhuriyeti" yerine özellikle "Cumhuriyet" yazmasına dikkat ediniz...


Bir suikaste kurban giden Amerikan Başkanlarından Kennedy' nin son sözlerinden birinin "Amerikan Devletinin nasıl kendi Merkez Bankası olamaz, Nasıl kendi parasını basamaz" olduğunu, Amerika' da da "Federal Reserve Bank" isimli bir kuruluşun Merkez Bankası statüsünde özel bir banka olduğunu, bir anonim şirket olduğunu hatırlatmak isteriz..

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Yeni yayınlardan e-posta ile haberdar ol!

Bu ay öne çıkanlar